ŽE SE ŽENY A MUŽI NEMOHOU NIKDY POCHOPIT? MOHOU TO ALE VŽDY CHTÍT!

„Hele, když ten chlap není úplnej píp-píp-píp, tak mi neříkej, že když chce a dá si ten čas a naslouchá ji, že tu svou ženu nepochopí!“, říkal mi právě včera kamarád Aleš Neusar, skvělý psycholog, a docela mě zprvu nasr*l, protože mi narušil můj ortodoxní solipsistický koncept „Nikdy nemůže jeden člověk (muž) zcela pochopit druhého člověka (ženu)!“.

Jak se ukázalo v naší následné živé diskusi (u piva, jak jinak), on to není ani tak koncept. to „muži a ženy se nikdy nepochopí“, jako u mnohých spíš komplex. Masivní komplex, chuchvalec úzkostí a obran.

Jasně, trvám si na tom, že zcela pochopit, ve smyslu „jistého, pevného uchopení, kognitivního držení v ruce“, jeden druhého opravdu nemůžeme, protože vše filtrujeme, šumíme, přes sebe.

Ale proč pochopit vše? Stačí jen pochopit, že nejsme nepřátelé, pochopit, že jsme tu spolu, partneři, manželé, spolurodiče.
Nemusíme se pochopit ve smyslu uchopení, jako že jeden pevně drží druhého, třeba pod krkem, ale že se držíme ve smyslu objetí (nikoliv OBĚTÍ!!!).
ŽE SDÍLÍME!

Reinterpretujeme-li to pochopení z toho čistě racionálně-kognitivního kontextu do emotivně-prožitkového sdílení, pak je tu obrovská šance na ozdravění vztahů.

Aleši, díky opět za Tvůj optimismus, rád se s Tebou hádám!
Je to k čemu!

Odkaz na skvělý článek Aleše Neusara!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *