Seriálové okénko: McMafia aneb Mafie v období mileniálů

„Já nejsem gangster, já jsem bankéř.“

BBC One přišla se zajímavou variací na Kmotra. Seriál McMafia jsem skutečně vnímal jak specifický remake slavné ságy, kdybychom jí posunuli do 3. tisíciletí. Kdybychom zaměnili Michaela Corleoneho, který se vrátil z války, za současného typického představitele „vyšších mileniálů“. Kdybychom zaměnili rodinu původních italských utečenců v USA za rodinu ruských vyhnanců v Anglii.
Seriál ukazuje, jak se mění jeden z největších byznysů světa. Jak se mění způsob práce drogové mafie i mafií vůbec.
Mění se hodně. Nabízí se k tomu mrazivá paralela: Mění se podobně, jako se v nacistickém Německu změnilo původní bestiální vyvražďování Židů střílením a pogromy v precizně vykalkulované „zpracování“ panem Eichmannem v táborech smrti.
Seriál nejen, že je aktualizovanou verzí Kmotra, on zároveň navazuje jako poslední díl kmotrovské ságy. Do „poctivého“ byznysu mafií se přimíchává politika a ta se nakonec ukazuje být mafií nejsilnější.
V McMafii vidíme, jak je mafie srostlá s bezpečnostními a mocenskými složkami, zejména v Rusku. Ale nejen v Rusku.
Pražská linie příběhu je docela výmluvná. A Karel Roden je v roli skvělý.

Výsledek obrázku pro mcmafia

BBC se opět vytáhla a ukázala, že umí vytvořit jak divácky atraktivní, přitom obsahově velmi kvalitní seriál.
Veké ocenění zaslouží casting. James Norton byl s rolí naprosto sžitý a jeho proměna v chladného drogového „Eichmanna“ byla uvěřitelná a silná. Není to sice Al Pacino, ale ani neměl být. Al Pacino je chlap ze staré školy, James Norton je mileniál. A proto se do role hodil. Odcizenost, neosobní přístup, nezakotvenost. Přesný.

Jako člověka, který vyrůstal s povinnou ruštinou, mne potěšilo to, kolik prostoru ruština v seriálu dostala. Protože tomu odcizenému násilí dělala ten afektový, lidský kontrast. Ruský opilec, umírající touhou po vlasti v Londýně. Ruský sociopat, který lehce umlátí policistu stejně jako polonahý seká dřeva na své prosté dače, kde pečuje o milovanou dceru i matku. Ruský „kágébák“, který je snad jedna z nejpoctivějších postav celého filmu. Jo, bez Rusů a ruštiny by to nemělo ani poloviční váhu.

Dobré byly ale i vedlejší role. Ruský Izraelec, poslanec a obchodník s bílým masem i drogami, tvrdý osobní strážce s měkkým srdcem, naivní hrdinova přítelkyně, věřící na poctivý kapitalismus. Právě dobře vykreslené lidské stránky těchto postav ještě víc vyretušovaly postupné odcizování hlavní postavy. Od snad původní poctivé a odvážné myšlenky ochránit rodinu přes zalíbení v moci po konečný přerod do „bankéře“, pracujícího pro Deep State.

Za mě plných pět hvězd.

https://www.csfd.cz/film/581570-mcmafie/prehled/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *