Malý manuál (ne)urážení

(aneb jak se vyhnout postihu za „znevážení postavení úřední/politické osoby při výkonu její pravomoci“)

/Upozornění: Text obsahuje vulgarismy, vzhledem ke kontextu jsou však nezbytné./

Tip č. 1: Vyhněte se diagnostikování. Tedy tvrzení, že někdo něco je, nebo že něco má.

Příklad nevhodný: „Ty jsi debil!“ nebo „Ty máš v hlavě nasráno!“.

To je jednoznačně urážka, byť může být adekvátní situaci či dané osobě.

DOPORUČENÍ:
Místo toho volte otevřené, svým způsobem empatické a lidské komentování toho, co si v dané situaci o osobě či jejím jednání myslíte, jaký máte pocit nebo dojem.

Příklad: „Myslím si, že jste debil!“ nebo „Mám dojem, že máte v hlavě nasráno.“

To je pouhé sdělení toho, co si myslíte, resp. jaký máte pocit či dojem. A prozatím žádná legislativa explicitně nereguluje myšlení. (I když je vhodné myslet na tzv. thought crime, jak o něm píše pan Orwell.)
Mám za to, že pak je na straně dotyčné osoby, aby prokazatelně předvedla, že se mýlíte. Bohužel, i přes tento empatický přístup bývá reakce dotčené osoby spíše taková, že se váš dojem potvrdí.

Tip č. 2: Vyhněte se používání animálních nadávek!

Příklad nevhodný: „Vy jste ale kráva!“


Odůvodnění: V odůvodněných případech některých osob hrozí mimo onu pokutu i problémy s ochránci zvířat.

DOPORUČENÍ:
Doporučení z tipu č. 1 lze použít jen omezeně, většinou je totiž zjevné, že dotyčná osoba není ono zvíře, i když mu může být svým projevem podobna.
Těžko bude tedy uvěřitelné, že jste si o ní mohli myslet, že je ten dobytek, protože bude lehké vám prokázat, že jste schopný kognitivně odlišit Bos taurus od Hommo sapiens.
Doporučením je tato varianta:
Komentujte, že Vám jednání dotyčné osoby připomíná onen dobytek či zvíře, nebo jeho projev. Jedná se tedy o použití příměru, alegorie či metafory. To si pak obhájíte.

Příklad:“Podle mě se chováte jako kráva!“

Odůvodnění: Alegorie s krávou byla asociací na pomalý postup dotyčné osoby při kontrole formulářů. Jakoby je přežvykovala…

Tip č. 3: Vyhněte se používání genitálních nadávek.

Příklad nevhodný: „Ty jsi ale píča s razítkem!“ nebo „Čůráku důležitej!“

Odůvodnění rozvádí odůvodnění pro předchozí dva tipy:
1) Lehce se prokáže, že dotyčná osoba není totožná s onou genitálií. I přes jistou možnost podoby. Takže nediagnostikujte „že je p…“.
2) Lehce se prokáže, že vy víte, jak ona genitálie vypadá a že jste tedy kognitivně schopen rozpoznat rozdíl mezi genitáliemi a onou osobou. I přes ty jisté podobnosti. Takže neuspěje ani „já si o vás myslím, že jste p…“.
3) V tomto případě se sice neozvou ochránci zvířat, ale problémy by mohly přijít od genderových aktivistů.
4) Mohla by se teoreticky využít finta s alegorií, např. „myslím si, že se chováte jako čůrák“, ale asi by se příhodnost této alegorie k dané osobě či projevu složitě dokazovala. I když… No nic.
5) Dá se očekávat, že chování osoby, na které reagujete nadávkou, je alespoň částečně způsobeno sexuální frustrací. V tom případě použití pojmu, který na sex (nebo jeho absenci či nekvalitu u oslovené osoby) poukazuje, je docela problematické. Je pak pochopitelné, že si to oslovená osoba vezme osobněji a konflikt se vyhrotí.
6) Finta, že nadávku budete interpretovat jako lichotku, nejspíš neuspěje.
Ano, nezabere ani to, když budete osobě s malým penisem říkat je, že velkej šulin, ani to, když frigidní či sexuálně neuspokojené osobě budete lichotit, že je děvka obšoustaná. Tak to ani nezkoušejte!

DOPORUČENÍ:
V tomto případě doporučení nedáváme, protože: 
a) z vás ta slova vyletí tak rychle, že si na tento manuál nevzpomenete 
b) to někdy za tu pokutu stojí!

Vítám další tipy pro tento manuál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *