KARANTÉNNÍ SAMOLÉČBA: Návrat o 30 let…

Tak i já pod vlivem izolace a obecně zablokovaného zdravotnictví pro vše, co není covid, vracím se ke „kořenům“ a domácí medicíně.

Hle! Na obrázku vidíte dnes již pozapomenutý, leč skvělý a skutečně funkční český „teslácký“ kapesní přístroj na elektroakupunkturu.

Tahle krabička byla vyrobena před více jak 30 lety (záručák je z 19.4.1991) a máma, prim. MUDr. Katarína Hrochová, si ho pořídila zejména jako pracovní nástroj. Taky proto, že k jeho vývoji přispěla zkušenostmi z praxe (původně ale i na mě používala mnohakilový elektroakupunkturní přístroj, co fakt dával šlehy).

Od počátku 80. let byla jedním z té hrstky lékařů, kteří pod vedením prof. Berana rozvíjeli tradici „české“ medicinální akupunktury jako specifického doplňku komplexní fyzioterapeutické a neurologické (nejen) péče. Dnes bychom řekli, že se jednalo o psychosomatický a holistický/celostní přístup k léčbě člověka. Kongresy a setkávání ve Velkých Losinách v 70. – 80. letech jsou již součástí legend.

Mamince se podařilo poloskrytě v rámci Psychiatrické léčebny ve Šternberku otevřít snad první psychosomatické oddělení s komplexním léčebným programem. Fyzioterapeuti, jogíni, psychologové, psychiatři, neurologové, arteterapeuti a další nadšení profesionálové tvořili pestrý, ale na tehdejší poměry až překvapivě efektivní tým.

Tuhle malou krabičku si máma nechávala jako vzpomínku na časy, kdy lékařský zájem o člověka nebyl tolik limitován zájmem pojišťovny a farmakorporací. Dokonce se tihle lékaři snažili, aby se lidé sami snažili, aby cítili za své zdraví vlastní odpovědnost. Ach, kdeže tyhle doby jsou…

Já ji od ní vyloudil, sehnal do toho (nebylo to v lockdownu lehké) 9V baterii, oprášil to, co mě maminka kdysi naučila a……ejhle!
Krabička funguje a funguje i sama ta elektroakupunktura!
Téměř okamžitá úleva od akutní bolesti „zamrzlého“ ramene. 

Takže ano, mám alespoň jedno pozitivum z covidové izolace:

Mami, byla jsi skvělej lékař a dík, že jsi si ze mě, tehdy dospívajícího hocha, dělala jehelníček! Dnes se to hodí…

A začínají se mi vybavovat další příklady normalizační kreativity, např. to, jak brácha Pavel mamince vyrobil z trafa aurodráhy, krabičky od lyžařského vázání Marker a pár drátů elektrolytický sterilizátor a ostřič akupunkturních jehel. 

Víte, jsem přesvědčenej, že se tyhle dovednosti ze staré normalizace budou hodit v té nové…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *