Jaká je doopravdy současná rodina? Doopravdy? Je opravdová!

Včera jsem se na pozvání MPSV (které mne překvapilo) zúčastnil velké konference Forum rodinné politiky 2019 v Brně.
Přiznám se, že jsem cítil velké rozpaky, když jsem se ocitl vedle jmen jako Špidla, Škromach, Marksová, Valachová a Maláčová, kteří se zeširoka usmívali do foťáků a kamer.

Mé rozpaky pominuly, když jsem si potřásl rukou s těmi, kteří spolu se mnou tvořili tým mluvčích workshopu PREVENCE JE LEPŠÍ NEŽ ROZPAD RODINY.

Soudkyni ústavního soudu, paní doktorku Kateřinu Šimáčkovou, poslouchám vždy s velkým respektem i údivem. Jak je možný takový rozdíl mezi soudci!
Postoje paní soudkyně k rodině jsou jasné a podporují její samostatnost. Stát má kolem fungující rodiny (ať funguje všelijak různým způsobem) chodit po špičkách, ale v rodině poškozující děti má naopak zasahovat rychle, preventivně. Stát však nemá rodině nutit, jaká má být, ale respektovat, jaká každá rodina je!

Co mne však velice potěšilo, byla účast poradenského kolegy Pavla Rataje, zkušeného a erudovaného rodiného poradce a párového terapeuta, t. č. viceprezidenta Asociace manželských a rodiných poradců ČR.

Základem zdravé rodiny je ZDRAVÝ PARTNERSKÝ VZTAH!
Rodiče dnes dělají všechno pro své děti, pro zdravý vztah dělají však velmi málo!
Základem zdravého partnerského vztahu je zdravý vztah k sobě samému!

Takhle bych asi shrnul poselství kolegy Rataje, se kterým zcela souzním. Mimochodem, doporučuji dnešní (15. 5.) ranní Studio 6 na ČT24 cca od 6:35, kolega Rataj tam moc pěkně mluví. (Odkaz na záznam zde: https://go.petrhroch.cz/2JkRr1V)

Bylo potěšující slyšet sociologa Daniela Prokopa, jak tváří v tvář náměstkyni ministryně MPSV pro řízení sociální politiky paní Jany Hanzlíkové sděluje (volná parafráze):

Rodině nepomáhají dárky! Finanční dávky apod.
Rodina potřebuje příležitosti, svobodu a dlouhodobou podporu.
A základní rodiné hodnoty se vlastně ani tolik nemění.

V rámci otevřené rozpravy se objevilo znepokojivé téma, že někteří lidé se rozhodují nemít děti, protože je nechtějí přivést do dnešního hrozného a nebezpečného světa.

To jsem se podivil já. Ve skutečnosti žijeme v dlouhodobém období míru, v takovém sociálním standadu, o jakém se našim rodičům ani nezdálo! A zcela prokazatelně víme, že lidem se rodily (a ve světě stále rodí) děti i za válek a jiného hrozného strádání!

Je-li něco ve světě nebezpečné, tak na to dítě prostě připravím.
Naučím ho nesbírat jedovaté houby a nebudu požadovat zákaz růstu jedovatých hub.
Naučím ho zacházet s nožem a nebudu požadovat zákaz nožů.

Od toho, sakra, má dítě rodiče, aby jej naučili žít a přežít!

A kolegyně, psycholožka a kamarádka Petra Tenglerová z Rodinného centra Heřmánek k tomu přidala milé „mateřské“ zjemnění:

Když vnímáme svět pro děti jako nebezpečný, tak se můžeme snažit udělat je pro ně bezpečnější. V rodině, v komunitě. Prostě aspoň okolo toho dítěte.

Důležitým a společným jmenovatelem se ukázaly být tyto pojmy:

Partnerský vztah! Svoboda a autonomie rodiny! Originalita a různost! Respekt! Komunikace!

Takže ač jsem byl z oné ministerské akce zpočátku rozpačitý, z našeho setkání a sdílené podpory rodině mám pocit moc dobrý.
Nevzdáváme to!

A díky patří milé dámě Rut Kolínské, která naše setkání citlivě moderovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *