GRÉTA MOŘEPLAVKYNĚ A LIDÉ, PŘEJÍCÍ DÍTĚTI HROZNOU SMRT

1) HNUS
Od konce: Přát dítěti smrt utopením, případně sežráním žraloky či znásilněním piráty či migranty, může jen člověk chorý nebo zlý.
Ano, občas řekneme „je na zabití“, ale skutečně si to přát a dokonce to veřejně vzývat, to je zvrhlé.
Bez ohledu na to, jak nám dotyčné dítě, třebas sám zvrhlý rozmazlený spratek nebo nevhodně vedený postižený adolescent, leze na nervy.
Jsme-li dospělí, máme přeci děti díky své zralosti zvládnout.
Takže je mi z těch vzkazů o „otevřené náruči oceánu“, čekající na slečnu Grétu docela zle.
Blázni a poblouznění spíše nebývají sami o sobě nebezpeční. Nebezpeční jsou dva typy lidí: Ti, co bláznům naslouchají a vzývají je.
A pak ti, co chtějí blázny zabít.

2) ODVÁŽNÁ DÍVKA?
Odvaha neznamená nemít strach. Lidi beze strachu je třeba ostražitě pozorovat! Je to totiž většinou projev jisté psychické deviace, odlišnosti od zdravé normy. Někdy se těžko odliší, zda jde o projev léčitelné poruchy, či trvalé poruchy osobnosti, třeba psychopatie.
Rozhodne-li se náctiletá dívka s mnoha problémy v oblasti zvládání běžného života, bez mnohaleté zkušenosti se sportovní mořeplavbou, pro přeplutí Atlantiku ve sportovní (a k tomu účelu vybavené) jachtě, opravdu se to zdá spíše jako symptomatické jednání než jako racionální volba.
Pokud to není rozhodnutí „loutkařů“, kteří bezectně zneužívají psychických (in)dispozic dotyčného dítěte, nedej Bůh dopustit, dokonce vlastního.
Sám jsem otcem a nějak se nedokážu srovnat s představou, že bych dobrovolně vystavil svou dceru nijak nezbytnému, leč smrtelnému riziku.
Možná jsem jen nevyzrál k tomu, že i vlastní dítě je ohrožení klimatu a zemře-li, bude Zemi líp.

3) PROČ?
Inu protože a) symptom, b) pýár.
Nelze v tom hledat racionální linku.
Jasně, sportovní plachetnice se solárním systémem v rámci své plavby zanechá menší uhlíkovou stopu, než dopravní letadlo.
Jenže si najděte parametry té jachty, z jakých je materiálů. Uhlíková stopa jak kráva!
No a pak ten pýár efekt může fungovat jedině, když celá tahle svatá pouť bude mediálně pokryta. Takže x doprovázejících lodí, x letadel a vrtulníků s novináři, pohotovost pobřežních a námořních hlídek etc.
Možná se dočkáme fotky, jak Gréta ekologicky kaká do oceánu, neb na sportovní lodi není záchod, ale i taková cool fotka bude mít obrovskou „stopu“.

4) PROČ? 2
Slečna jede kamsi cosi říkat. Prý důležité sdělení. A to dnes nejde jinak? Telemosty uměli už v 80th.
I když dívka, která dle své milující maminky VIDÍ na obloze uhlíkové stopy, je tak magická bytost, že by snad zvládla i teleportaci nebo aspoň telepatický přenos.
Ale bez sarkasmu – je to o tom, že čas běží! Ne, ne planetě nebo lidstvu, ale slečně Grétě. Jak dlouho může být tím zázračným dítětem, tou klimatickou Janou z Arku. Hele, kdo si dnes vzpomene na plamenné projevy Hermiony z Harryho Pottera, Emy Watson, na půdě OSN či kde, když byla idolem teenagerů a jejich otců, co se po nocích ukájeli na jejími fotkami, než byla DOSPĚLÁ! Slečna Gréta to se vstupem do dospělosti bude mít asi jinak, než Hermiona, ale i tak je zapotřebí zanechat silný otisk včas.

5) PŘÁNÍ
Přeji slečně Grétě bezpečnou plavbu a štěstí na moři. Kéž v kontaktu s realitou přírody, jaká je, dojde ke zdravějším postojům, zejména sama k sobě.
Přeji jí, aby měla to štěstí, aby ještě dokud to má význam, potkala takové zralé dospělé lidi, kteří jí skutečně pomohou a podpoří v jejím životě a skutečných potřebách a nebudou jí zneužívat.
Přeji jí, aby ji cizí lidé ani nenáviděli, ani nemilovali. Aby ji milovali její blízcí. Skutečnou láskou. Která je odpovědná.
Tak hodně štěstí, slečno Gréto.
A nám dospělým víc rozumu.
Svět dětem nepatří!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *