COVIDOVÁ TYPOLOGIE OSOBNOSTI

Právě jsem měl spolu s primátorem Olomouce malý rozhovor pro TV Morava. Zejména o včera schváleném programu prevence kriminality (a různých sociálních patologií). Jasně, že jsme se dotkli i toho, jak s tím vším zamává „covid“.

Ve snaze trochu to odlehčit a taky trochu si to zjednodušit, dovolil jsem si pár zobecnění a zkratek ohledně rizik, kterých se obávám, u různých „typů osobností“.

Osobnost typu U – Urvaný od řetězu.

Až se to tu trochu „rozvolní“, přijde jejich čas. Užít si všeho, co nemohli, a všeho, o co se bojí, že zase za chvilku nebudou moci. Tihle lidé mají pak „zbouraný semafory“, nevnímají či nectí hranice, jedou nadoraz. Až pustí z domácího vězení děcka do škol, zejména dospívající a adolescenty, to bude teprv mazec…
Ostatně, já sám se bojím sebe sama, zda udržím hranice, když otevře The BLACK STUFF Irish Pub & Whisky Bar, 21 Rock’n’Roll Cafe nebo Bernard Bar...

Osobnost typu N – Nadrc nebo Nášlapná mina.

Už od loňského jara evidujeme uvnitř uzavřených rodin nárůst napětí až násilí.
Většina národa se prostě pod rouškama dusí. Potlačuje. Krom sociopatů, ti to neumí, ti si jedou své excesivní blues furt.
Ale ostatní, relativně spořádaní lidé, vystaveni ročnímu potlačování? To bude prda!

Osobnost typu P – Poplašné čidlo

Lidi, kteří byli tím všeobecným strašením přeladění do paranoidně hysterického modu. Mají sníženou hranici tolerance, mají-li ji vůbec, k tomu, co vnímají jako riziko. Vše takové hlásí, ukazují na to, udávají, eskalují a přehánějí. A tím se dostávají do konfliktů. Jejich cílem jsou osobnosti typu U, ale následně jsou obětí osobností typu N.

Osobnost typu ZB – Zmatení a bezmocní

Z té zdravě normální majoritu to tipuju na většinu.
Věřím, že většina lidí by i chtěli udržet nějaký ten řád, poslušnost k pravidlům, přiměřenou obezřetnost k rizikům a že by se i chtěli na tom aktivně podílet (všichni šijem roušky!).
Jenže když ta pravidla jsou chaotická, když fakt už nelze být rozumně poslušný vzájemně si protiřečícím nařízením i politikům, když je veškerá autonomie pomalu odkrájena jak maso od kosti…
Pak zůstává jen zahlcenost iracionalitou a bezmocí. Jenže ta je strašná a zdravý člověk se jí brání.
Tím, že raději vědomě nebo podvědomě přeskočí na ty předešlé osobnostní typy. Že začne kašlat na hranice a pravidla, nebo jde do agrese, nebo díky kognitivní disonanci a malé síle odporovat sklouzne do paranoidní hysterie.

Mezi těmito typy osobností střety již nastaly, jen se podívejte na ty internety, na poslance, na různě bizarní české celebrity.
Všechny tyhle covidové osobnostní typy mají ale přinejmenším jedno společné:

Budou intenzivně hledat osobnost typu V: Viníky!Budou hledat, kdo za jejich stav může.

A já se obávám, že to neuchopí zdravě, že se neobrátí k těm, kdo by měli nést odpovědnost, protože ji už jen, sakra, z titulu svých funkcí mají.

Obávám se, že nálada „najdi viníka“ se zvrhne do dobře známé hry „jen mu nandej, Židovi (Skopčákovi, kulakovi, inteletuálovi atd…)“, dodnes hrané o Velikonocích jako Chyťte Jidáše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *